Katedra je znanstveno - izobraževalna enota, ki z namenom usklajevanja njihovega znanstveno - izobraževalnega dela povezuje visokošolske učitelje, znanstvene sodelavce in visokošolske sodelavce enega ali več sorodnih znanstvenih disciplin in strokovnih področij, ki sodijo v predmetnik fakultete.
Katedre ustanavlja senat. Katedro vodi predstojnik, ki ga izmed sebe izvolijo člani katedre. Poleg usklajevanja znanstveno - izobraževalnega dela svojih članov imajo katedre v skladu s statutom fakultete in njenimi splošnimi pravnimi akti še nekatere druge pomembne naloge. Tako npr. oblikujejo liste kandidatov za člane senata in sodelujejo pri določanju tem zaključnih nalog študentov.
Katedra za ekonomiko
Znanstvena področja delovanja katedre so makroekonomija, mikroekonomija, modeli za poslovno odločanje, gospodarska rast in razvoj, ekonomika gospodarske rasti, metodologija znanstvenega raziskovanja, filozofija in razvoj ekonomske misli, kvantitativne in kvalitativne metode, sodobne organizacijske paradigme, globalizacija in mednarodna ekonomija. Poslanstvo katedre je prispevati k razvoju znanosti in stroke na področju ekonomskih ved. Sodelavci katedre si prizadevajo oblikovati najnovejša spoznanja na področjih delovanja katedre, ta spoznanja uveljaviti in jih kakovostno prenašati študentom na 1., 2. in 3. stopnji bolonjskega sistema študija.
Hkrati pa sodelavci izvajajo znanstvenoraziskovalno in strokovno dejavnost na področjih ekonomske teorije, splošnega menedžmenta, planiranja in vodenja projektov, kadrovskega menedžmenta, menedžmenta kakovosti. Med dosežke katedre lahko štejemo tudi publiciranje njenih članov v mednarodnih publikacijah, kar je razvidno iz njihovih bibliografskih izpisov.
Katedra bo tudi v bodoče združevala strokovnjake in visokošolske učitelje, ki aktivno spremljajo in preučujejo dogajanja v ožjem in širšem ekonomskem okolju ter se po svojih močeh trudijo, da k raziskovanju vključujejo tudi študente.
Katedra za poslovanje, podjetništvo in organizacijo
Katedra za poslovanje, podjetništvo in organizacijo deluje na področju menedžmenta, marketing menedžmenta, poslovnega prava, razvoja človeških virov, sodobnih organizacijskih teorij, računovodstva, menedžmenta kariere, poslovnega okolja EU, pravnih in ekonomskih vidikov institucij EU, menedžmenta kariere, perspektiv tehnološkega in ekološkega razvoja. Poslanstvo katedre je prispevati k razvoju znanosti in stroke na področju poslovanja, podjetništva in organizacije. Sodelavci katedre si prizadevajo oblikovati najnovejša spoznanja na področjih delovanja katedre, ta spoznanja uveljaviti in jih kakovostno prenašati študentom na 1., 2. in 3. stopnji bolonjskega sistema študija.
Člani katedre se trudijo, da bi čim več novih spoznanj vnesli v učni proces, kar naj bi le - tega obogatilo in študentom omogočilo kritičen pogled in presojo svetovnih gospodarskih tokov. To dosegajo z rednim spremljanjem in upoštevanjem najsodobnejših dognanj v svetovnem gospodarstvu.
Katedra za upravljanje z okoljemPredstojnik:
dr. Aleksandar Šobot (
ecosobot@gmail.com)
Znanstvena področja delovanja katedre so varstvo okolja in trajnostni razvoj, okolje in zdravje, ocenjevanje vplivov na okolje, spremljanje stanja okolja, okoljska epidemiologija, ravnanje z odpadki, urejanje pokrajine, prostorsko načrtovanje, trajnost in upravljanje z okoljem, biotska raznovrstnost in varstvo narave, kraški naravni viri, celostno upravljanje voda, prehranska veriga in zdravje, trajnostno oblikovanje, trajnostni razvoj, okoljske sanacije in prenove, monitoring onesnaževanja okolja, okoljska ekonomika in računovodstvo, finančni vidiki upravljanja okolja, okoljska in krožna ekonomija, okoljska kemija, okoljska fizika in meteorologija, okoljski informacijski sistemi, obnovljivi viri energije, okoljski in družbeni vidiki trajnostnega razvoja, sonaravna raba naravnih virov, okoljsko pravo, okoljske inovacije in okoljska etika. Poslanstvo katedre je prispevati k razvoju znanosti in stroke na področju upravljanja z okoljem. Sodelavci katedre si prizadevajo oblikovati najnovejša spoznanja na področjih delovanja katedre, ta spoznanja uveljaviti in jih kakovostno prenašati študentom na 1., 2. in 3. stopnji bolonjskega sistema študija.
Hkrati pa sodelavci izvajajo znanstvenoraziskovalno in strokovno dejavnost na naslednjih področjih: strateški menedžment, krizni menedžment, modeli za odločanje, modeliranje odločitvenih procesov, informacijski in komunikacijski sistemi, uporabna matematika, osnove raziskovanja, okoljska statistika idr. Med dosežke katedre lahko štejemo tudi publiciranje njenih članov v mednarodnih publikacijah, kar je razvidno iz njihovih bibliografskih izpisov.
Katedra bo tudi v bodoče združevala strokovnjake in visokošolske učitelje, ki aktivno spremljajo in preučujejo dogajanja v ožjem in širšem ekonomskem okolju ter se po svojih močeh trudijo, da k raziskovanju vključujejo tudi študente.